Houbařská sezóna trvající v ČR od června do listopadu každoročně do lesů vyláká na statisíce houbařů. A není se čemu divit. Nejen, že jde o relaxační disciplínu, ale tyto dary přírody se během let staly inspirací pro různé houbové recepty.
Na začátku je důležité vědět, jak poznat jedlé houby, kde je najít, jak je poté skladovat a v neposlední řadě také co chutného si z nich doma uvařit!
Houby rostou nejvíce v jehličnatých lesích a ke svému růstu potřebují déšť a následné teplo. Sběr si tak naplánujte podle počasí, sledujte meteorologické předpovědi a portály informující o aktuálním růstu hub.
Co se týče sběru hub, mějte se na pozoru:
Máte doma košík plný hub a říkáte si, jak dlouho vydrží v lednici? Čerstvé houby v ní můžete skladovat zhruba deset dní, uvařené pět. Jak dodat houbám na delší trvanlivosti je poměrně jednoduché – usušte je (v troubě)!
Sušené houby můžete skladovat jak ve skleněných, tak smaltovaných nádobách s víčkem. A jak dlouho vařit čerstvé (i sušené) houby? Stačí jim zhruba 20 minut.
Vykouzlete si doma klasickou houbovou smaženici s vajíčky, voňavou houbovou polévku jako od babičky, krémovou houbovou omáčku s masem a knedlíkem nebo houbový guláš.
Aby se vám houbové pokrmy nepřipékaly, sáhněte po pánvičce, hrnci nebo pekáči na maso ze smaltu. Vařit můžete i tematicky. Na našem e-shopu najdete i smaltované nádobí s potisky hřibů, které zaručí ty nejzdravější pokrmy a vykouzlí autentické vaření doma i na chalupě.